Przywry

Przywry (Trematoda)
Wybierz interesujący cię gatunek w menu po lewej stronie

Przywry należą do gromady Trematoda. Są to robaki płaskie (płazińce), podobnie jak tasiemce, ale wyglądają zupełnie inaczej. Ciało ich jest płaskie, nieczłonowate, opatrzone przyssawkami gębową i brzuszną. Pasożyty te są bardzo zdradliwe i trudne do wykrycia. Obecność przywr łączona jest z nowotworami wątroby, pęcherza moczowego, nerek, jelit i trzustki oraz z chorobą Leśniowskiego Crohna. Przywry żyją przeciętnie od około roku do kilkudziesięciu lat, w zależności od gatunku. Po zakażaniu, zwykle po upływie od kilku tygodni do 3-4 miesięcy, zaczynają wydalać jaja. Przywry są bardzo częstymi pasożytami ludzi, także w Polsce i nie jest prawdą, że nie występują w naszym kraju lub że występują rzadko. Należą do najczęściej występujących pasożytów, szczególnie przywry krwi, wątroby i jelit.

Przywry pasożytnicze człowieka są zwykle dzielone ze względu na narządy i układy, w których pasożytują.

przywry krwi
schistosoma heamatobium,
schistosoma japonicum,
schistosoma intercalatum,
schistosoma mansoni,
schistosoma mekongi.


przywry jelitowe
fasciolopsis buski (duża przywra ludzka),
heterophyes,
hasstilesia tricolor,
echinostoma revolutum,
gastrodiscoides,
metagonimus,
cryptocotyle lingua.


przywry wątroby
motylica wątrobowa (fasciola hepatica),
clonorchis sinensis (przywra chińska),
dicrocoelium lanceolatum (przywra lancetowata),
opisthorchis felineus (przywra kocia).

przywra płucna
paragonimus westermani


przywry trzustki / trzustkowe
eurytrema pancreaticum (przywra trzustkowa),
echinoparyphium recurvatum (przywra trzustki lub jelit).

Przywry są różnej wielkości, zależnie od gatunku. Te najmniejsze mają od ok. milimetra i pasożytują w układzie krwionośnym. Największa przywra człowieka ma natomiast ponad 7 cm.

Jak następuje zakażenie

Zakażenie przywrami następuje najczęściej poprzez wypicie zakażonej wody lub spożycie roślin zawierających larwy (miracydium), także poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa, wątróbki, ryb (sushi) etc. Niebezpieczne mogą być kąpiele w stawach zanieczyszczonych larwami, które wylęgają się w temperaturze 22-25 st. C. Po wykluciu, w ciągu kilku godzin, starają się znaleźć swojego pośredniego żywiciela (ślimaka) i wniknąć do jego organizmu. Potem powstają kolejne stadia rozwojowe, które wydostają się ze ślimaka, najczęściej znowu do wody i egzystują na roślinach, skąd zwykle są zjadane przez zwierzęta lub połknięte przez ludzi. Dzieci mogą się także zarazić poprzez zabawy ze ślimakami, które są nosicielami kolejnego stadium przywry (cerkarii). Trafiając do przewodu pokarmowego ostatniego żywiciela (poprzez krew) następnie trafia do wątroby i przewodów żółciowych (motylica wątrobowa). Niektóre gatunki osiedlają się na stałe w przewodzie pokarmowym, a inne w krwi, płucach lub trzustce.

  • przywra chińska
  • przywra trzustkowa
  • przywra pasożyt
  • przywra wątroby

Czym jest przywra chińska?

Przywra chińska to pasożyt, którego zaliczamy do grupy płazińców do podgromady wnętrzniaków, Digenea. Wcześniej uważało się, że ten pasożyt występuje na Dalekim Wschodzie w krajach takich jak Chiny, Tajwan, Korea, Japonia czy Wietnam. Jednak obecnie okazuje się, że zakażeniu ulegają ludzie na całym świecie, zarówno poprzez spożycie ryb sprowadzanych, jak i hodowanych lokalnie. 

Pasożyt przywra ma czerwone szpatłukowate ciało, wydłużone z przodu i zaokrąglone z tyłu. Posiada dwie przyssawki gębową i brzuszną. To właśnie dzięki tym przyssawkom przyczepia się do tkanek w organizmie człowieka, może w ten sposób żyć nawet przez kilkadziesiąt lat. W trakcie swojego cyklu życiowego pasożyt przywra chińska wykorzystuje kilku żywicieli, zanim dotrze do żywiciela ostatecznego, jakim jest człowiek lub inny ssak mięsożerny. Dorosła postać pasożyta przywry może w ciągu jednej doby wytworzyć nawet 1000 jaj, które są wydalane wraz z kałem żywiciela. Jaja te są zjadane przez ślimaki słodkowodne. I to właśnie w ciele ślimaka rozpoczyna się cykl życiowy pasożyta przywry. Ślimak jest jej żywicielem przez 4-5 tygodni, aż nie wytworzy się postać cerkarii, które charakteryzują się masywnym i długim ogonkiem. Na tym etapie rozwoju opuszczają one ciało ślimaka i przedostają się do kolejnego żywiciela czyli ryb słodkowodnych. Pasożyt przywry występuję nawet u 34 gatunków ryb, najczęściej z rodziny karpiowatych, babkowatych, łososiowatych i okoniowatych. W momencie, kiedy człowiek zje surową, niedogotowaną lub źle uwędzoną rybę, w której znajduje się pasożyt przywry, dochodzi do zakażenia. Przywra zaczyna pasożytować w organizmie człowieka. Objawami przywry mogą być następuje symptomy chorobowe:

  1. – kolki pod prawym  żebrem lub punktowy ból w okolicach wątroby, może im towarzyszyć drganie lub pulsowanie pasożyta w wątrobie (te objawy są najczęstsze), oprócz nich wymieniane są poniższe, które są dużo rzadsze
  2. – stany gorączkowe
  3. – kichanie
  4. – brak apetytu
  5. – osłabienie
  6. – nudności
  7. – biegunka
  8. – alergiczne swędzenie skóry

Niestety niewiele osób kojarzy te objawy z zakażeniem tym groźnym pasożytem, a przecież nieleczone przywry mogą doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej woreczka żółciowego, które często poprzedza kamica woreczka. 

Pasożytnicze przywry człowieka występują w kilkunastu rodzajach i zamieszkują różnych miejscach w ciele człowieka, powodując tym samym różne dolegliwości, a kiedy zamieszkują jelita lub watrobę towarzyszy im kłujący ból, kolka i objawy jelita drażliwego. Jedynie przywra trzustki zwykle nie powoduje bólu, dopiero bardziej zaawansowane zakażenie może być objawowe. 

Wspomniana na początku przywra chińska należy do przywr wątroby. Jednak w wątrobie może występować u człowieka aż 5 róznych przywr. Oprócz chińskiej może to być przywra kocia, do zakażenia któa także dochodzi poprzez zjedzenie ryby. Pozostały przywry watroby to motylica, motyliczka (przywra lancetowata) oraz motyliczka owiec bardzo podobna to przywry lancetowatej. Tymi przywrami człowiek zakaża się poprzez nieprzegotowaną wodę oraz zieleninę. 

Powszechnie najbardziej znaną przywrą wątroby jest motylica wątrobowa.

Jakie szkody powoduje w organizmie człowieka motylica wątrobowa?

Motylicą wątrobową najczęściej można zarazić się przez picie nieprzegotowanej wody niewiadomego pochodzenia, jedzenie zieleniny, sałaty, rukoli, natki, koperku itp oraz ssanie źdźbła trawy czy zboża.

Jak sama nazwa wskazuje, motylica wątrobowa pasożytuje w wątrobie i drogach żółciowych. Przywra wątrobowa wywołuje chorobę zwaną fascjolozą oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenia dróg żółciowych, kamicę woreczka żółciowego, a nawet niedrożności dróg żółciowych, czy marskości wątroby.

W przypadku zakażenia Motylicą objawy generalnie są podobne do zakażenia przywrą chińska i na początku (pierwsze tygodnie) zakażenie jest zwykle bezobjawowe. Bardziej ostre przypadki, które są rzadkie, można pomylić z zatruciem, przeziębieniem lub grypą, można również spotkać się z przypadkami pozornie zupełnie bezobjawowego rozwoju choroby. Nawet jednak w tym przypadku pasożyt po cichu degraduje organizm, a zakażenie może po wielu latach zakończyć się rakiem woreczka żółciowego. 

W przypadku objawowego zakażenia, które jest rzadkie, na początku zakażeni mogą się skarżyć na:

  • – stan podgorączkowy lub gorączka (która zwykle ustępuje po kilku dniach),
  • – świąd skóry w postaci pokrzywki,
  • – bóle brzucha,
  • – niestrawność,
  • – brak apetytu (często niechęć do tłustych potraw),
  • – ogólne osłabienie,
  • – na przemian zaparcia i biegunki.

Jeżeli rozwój choroby postępuje, pojawiają się kolejne objawy takie jak 

  • – nudności
  • – wymioty
  • – powiększenie wątroby
  • – czasami żółtaczka
  • – niedokrwistość i wycieńczenie.

Najczęstszym objawem zakażenia (występującym u większości zakażonych, po minimum 4 tygodniach od zakażenia) jest kolka z prawej strony na wysokości wątroby lub woreczka żółciowego i drganie pasożyta, które może być odczuwalne w wątrobie jako wibracje lub delikatny ruch, którym towarzyszy punktowa kolka.

Przywra trzustkowa – czym jest i kto jest na nią narażony?

Innym rodzajem pasożytniczej przywry jest przywra trzustkowa. Są dwie przywry które można znaleźć w trzustce, jedna pochodzi od pokarmów roślinnych lub wody, a druga od mięsa ryb. Ta druga Eurytrema Pancreaticum jest groźniejsza, a do zakażenia po spożyciu surowych i niedogotowanych ryb. W tym głównie sushi i ryb wędzonych na zimno, jak łosoś. Mięso łososia należy do najbardziej zakażonych i nie powinno się w ogóle go spożywać, także ze względu na skażenie chemią, lekami podawanymi podczas “tuczenia” łososi. W mięsie tych ryb znajdowano różowy barwnik, sterydy, antybiotyki i inne chemikalia.Nie ma w nich prawie cennych kwasów tłuszczowych nienasyconych.

Przywra trzustkowa czyli Eurytrema pancreaticum można spotkać u osób chorych na cukrzycę typu 2. Badania pokazują, że organizm zmagający się z tą cieżką choroba jest bardziej narażony na zakażenie przywrą trzustkową. Przywra trzustkowa jest również łączona z nowotworami trzustki. Najprawdopodobniej każdy chory na pierwotnego raka trzustki wcześniej musiał być zakażony tym pasozytem. Przywra trzustkowa powoduje chorobę euretremiasis. Objawy kliniczne eurytremiasis zazwyczaj są łagodne:

  • – ból na środku brzucha, nad żołądkiem lub w okolicach woreczka żółciowego,
  • powiększenie wątroby,
  • bóle głowy,
  • może wystąpić eozynofilia,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym jamy brzusznej,
  • wzdęcia, wymioty, biegunki lub zaparcia.

Niestety można się spotkać również inne rodzaje przywr, czyli 

  • – przywrę płucną
  • – przywry krwi
  • – przywry jelitowe

Bardzo ważną kwestią w przypadku pasożytniczych przywr jest to, że trudno zdiagnozować obecność tych pasożytów w organizmie. Jedynie badania krwi w przypadku przywr krwi dają możliwość wykrycia pasożytów, w przypadku pozostałych przywr nie jest to możliwe, gdyż badania kału i moczu zwykle niczego nie znajdują. A jeszcze trudniej ich się pozbyć, tym bardziej, że w wielu przypadkach medycyna konwencjonalna w Polsce nie oferuje żadnych leków ani skutecznych metod leczenia. Objawy jelitowe są traktowane jak zespół jelita drażliwego i leczone objawowo.

Warto więc skorzystać z możliwości jakie daje medycyna naturalna. Jedną z nich jest biorezonans. 

Dzięki testom wykonanym przy pomocy urządzenia biorezonansowego i odpowiednich próbek można jednoznacznie i ze stuprocentową pewnością ustalić, czy pacjent posiada pasożytnicze przywry. Również biorezonans daje pacjentom szansę na wyleczenie. Terapia jest dostosowana indywidualnie do pacjenta przez bioterapię. Terapia jest całkowicie bezinwazyjna oraz bezbolesna. 

Więcej informacji o pasożytach

Pasożyty to częsta okoliczność problemów zdrowotnych, które można zdiagnozować poprzez badanie na pasożyty. Niektóre z nich, takie jak przywra krwi, mogą powodować poważne choroby zakaźne. Dzieci szczególnie są narażone na zarażenie – pasożyty u dzieci. Lamblia to jedna z częstszych form pasożytów, a jej lamblia objawy obejmują bóle brzucha i biegunki. Leczenie pasożytów może być skuteczne, lecz ważne jest, aby zdecydować sie na odpowiednie pasożyty leczenie pasujące do rodzaju pasożyta. Motylica wątrobowa to inny rodzaj pasożyta, który może wywoływać poważne choroby wątroby. Rzęsistek pochwowy to pasożyt, który może wywoływać infekcje pochwy i różne trudności zdrowotne, takie jak rzęsistek pochwowy.

  DIAGNOSTYKA PASOŻYTÓW I LECZENIE
  Precyzyjnie wykrywamy obecność ok 160 różnych pasożytów,
możliwa jest także ich eliminacja bez żadnych leków

Obecnie jedyna taka oferta na rynku
Diagnozujemy i eliminujemy także boreliozę
oporną na inne terapie
 
BRM-MED Sp. z o.o.  Przychodnia Biorezonansu i Terapii Rife
al. Jana Chrystiana Szucha 11A/24 Warszawa

© 2012 BRM-MED Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz kopiowania fragmentów lub całości tekstu bez zgody autora i właściciela Portalu